Pożyczki przez Internet to już standard

Pożyczka przez internet

Klientom firm pożyczkowych zwykle zależy na jak najszybszej wypłacie środków. Trudno się zatem dziwić, że bardzo wiele firm pozabankowych oferuje swoje usługi tylko przez Internet. Dla tych osób, które jeszcze nie korzystały z pożyczek pozabankowych online albo są niezbyt dobrze zaznajomione z Internetem, sposób działania takich internetowych chwilówek może być tajemnicą. Postanowiliśmy zatem wyjaśnić, jak w praktyce działa pożyczanie przez Internet. To ważny temat, ponieważ z roku na rok internetowe pożyczki prawdopodobnie będą zyskiwać coraz większą popularność.

Wszystko zaczyna się od wniosku na stronie pożyczkodawcy

Firmy pożyczkowe wypłacające pieniądze przez Internet, nie muszą stosować tych samych rozwiązań w zakresie przyznawania chwilówek. W praktyce okazuje się jednak, że wszystkie takie firmy działają w dość podobny sposób. Ich klienci najpierw muszą złożyć wniosek pożyczkowy na stronie www pożyczkodawcy. We wspomnianym wniosku trzeba podać między innymi swoje dane osobowe, PESEL, adres oraz numer konta bankowego. Niektórzy pożyczkodawcy mogą też wymagać danych o sytuacji finansowej klienta, a nawet skanów zaświadczeń potwierdzających zatrudnienie oraz otrzymywane wynagrodzenie. Złożenie wniosku pożyczkowego wiąże się też z założeniem swojego konta na stronie internetowej firmy pożyczkowej. Do tego potrzebny będzie aktywny numer telefonu oraz e-mail.

Po wysłaniu wniosku pożyczkowego, następuje jego analiza skutkująca wydaniem decyzji kredytowej. Taki proces coraz częściej przebiega zupełnie automatycznie. Warto pamiętać, że nawet w razie pozytywnej decyzji pożyczkodawcy, wypłata pieniędzy nie będzie możliwa bez weryfikacji tożsamości klienta. Firmy pożyczkowe przywiązują dużą wagę do tej procedury, która zapobiega wyłudzeniom środków przez przestępców. W dalszej części naszego artykułu wyjaśniamy, jak przebiega weryfikacja pożyczkobiorcy.

Tożsamość klienta można zweryfikować na dwa sposoby

Ogólnie rzecz biorąc, weryfikacja klienta firmy pożyczkowej jest możliwa przy wykorzystaniu jednego z dwóch rozwiązań. Pierwszy taki wariant ma bardziej tradycyjny charakter i jest wykorzystywany już od lat. Polega on na wykonaniu weryfikacyjnego przelewu małej kwoty (najczęściej 1 grosza lub 1 złotego) na konto bankowe firmy pożyczkowej. Taki transfer środków z rachunku bankowego klienta pozwala na sprawdzenie, czy konto zadeklarowane do wypłaty pieniędzy faktycznie należy do osoby, która wcześniej wnioskowała o pożyczkę. Pożyczkodawca bierze pod uwagę numer konta oraz dane nadawcy przelewu (imię, nazwisko, adres). Warto podkreślić, że firmy pożyczkowe dość często nie akceptują wspólnych kont oraz rachunków prowadzonych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe. Po wykonaniu weryfikacji, pożyczkodawca zwykle zwraca wpłacone pieniądze poprzez przelew na to samo konto.

Ze względu na wydłużony czas księgowania przelewu weryfikacyjnego przez dwa banki, niektóre firmy pożyczkowe proponują możliwość jego zlecenia poprzez pozabankowego operatora. Służy do tego specjalna opcja dostępna na stronie spółki pożyczkowej. Po jej wybraniu, klient musi podać dane dostępowe do swojego konta bankowego i zlecić szybki przelew.

Warto wiedzieć, że niektórzy pożyczkodawcy oferują jeszcze inne rozwiązanie. Mowa o wykorzystaniu specjalnej aplikacji, która po podaniu przez klienta danych dostępowych do konta bankowego pobiera informacje o posiadaczu rachunku. Zwykle chodzi o imię oraz nazwisko przyszłego pożyczkobiorcy, jego numer PESEL oraz adres. Warto jednak wiedzieć, że specjalne aplikacje czasem pobierają również historię wpływów na konto. Firma pożyczkowa każdorazowo powinna o tym uprzedzić. Obowiązkiem pożyczkodawcy jest również zapewnienie odpowiedniego bezpieczeństwa aplikacji służącej do weryfikowania konta bankowego klienta. Na szczęście, dotychczas nie było żadnych problemów z tą ważną kwestią.