Pożyczki dla zadłużonych - jakie są alternatywy?

Pusty portfel

Wiele osób jest zainteresowanych pożyczeniem pieniędzy mimo posiadanych długów. Takie rozwiązanie oczywiście będzie skutkowało dalszym wzrostem zadłużenia. Warto zatem zastanowić się, jakie są alternatywy dla pozabankowych pożyczek dla zadłużonych. Wbrew pozorom, nie każde z takich rozwiązań skutkuje następnym zwiększeniem wartości długów.

Pożyczki prywatne wymagają sporej ostrożności

Pożyczki pozabankowe dla zadłużonych nie są łatwo dostępnym produktem. Mowa o pożyczkach udzielanych przez firmy spełniające określone wymogi i wpisane do rejestru prowadzonego przez KNF. Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również pożyczki dla zadłużonych, których udzielają osoby prywatne. Takie prywatne pożyczki mogą być udzielane również w obrębie rodziny oraz znajomych. Niezależnie od naszych relacji z pożyczkodawcą, prywatna pożyczka powinna zostać odpowiednio udokumentowana. Jeżeli porównujemy koszt pożyczki prywatnej oraz pożyczki udzielanej przez wyspecjalizowaną firmę, to trzeba wziąć pod uwagę konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) wynoszącego 0,5% wartości pożyczki. Jeśli fiskus wykryje, że wspomniany podatek nie został uregulowany, to pożyczkobiorca zapłaci karną stawkę podatkową na poziomie 20,0%. Wyjątek od konieczności zapłaty podatku PPC wiąże się tylko z pożyczaniem pieniędzy w obrębie bliskiej rodziny.

Wyprzedaż majątku bywa dobrym rozwiązaniem

Warto zdawać sobie sprawę, że pożyczka prywatna lub pożyczka pozabankowa nie zawsze jest jedynym wariantem dla zadłużonej osoby. Taki potencjalny klient pożyczkodawcy czasem może wybrać inną opcję. Mowa o wyprzedaży pewnych składników swojego majątku. Przykład stanowi starsza i zadłużona osoba, która posiada duże lokum. Taki senior czasem może dzięki sprzedaży obszernego domu lub mieszkania spłacić swoje długi i zakupić o wiele mniejsze lokum, które będzie generowało niskie koszty eksploatacji (m.in. ogrzania). Sprzedaż droższego auta i jego zamiana na tańszy pojazd też stanowi kolejną alternatywę dla pożyczki.

Upadłość konsumencka teraz jest nieco łatwiejsza

Każda osoba zainteresowana pożyczką dla zadłużonych, powinna wiedzieć, że istnieje jeszcze jedna alternatywa. Mowa o upadłości konsumenckiej, która może pozwolić mocno zadłużonym konsumentom wyjść na prostą i pozbyć się niespłacalnych zobowiązań. Warto przypomnieć, że konsumentem jest osoba zaciągająca zobowiązania bezpośrednio niezwiązane ze swoją działalnością gospodarczą lub zawodową.

Upadłość konsumencka jako sposób na pozbycie się długów zasługuje na uwagę, ponieważ jej zasady przez lata stawały się coraz bardziej liberalne. Niestety takie rozwiązanie w dalszym ciągu wiąże się z koniecznością przekazania syndykowi zarządu nad swoim majątkiem i pozwoleniem na sprzedaż bardziej cennych rzeczy. Równocześnie upadłość konsumencka daje możliwość przynajmniej częściowego umorzenia długów.

Opisywany wariant rozwiązania kłopotów finansowych wydaje się odpowiedni dla osób, które popadły w głębokie zadłużenie i nie mają realnych perspektyw jego spłaty. Przed ogłoszeniem upadłości konsumenckiej, warto każdorazowo podjąć negocjacje z wierzycielami. Takie rokowania zmierzają między innymi do rozłożenia spłaty długu na dłuższy okres albo jego częściowego umorzenia. Warto wiedzieć, że firmy windykacyjne zajmujące się skupem zadłużenia od banków oraz pożyczkodawców czasem również są skłonne do negocjacji. Z takimi windykatorami niekiedy można łatwiej się porozumieć niż z bankiem lub firmą pożyczkową, ponieważ kupują oni zadłużenie za część jego księgowej wartości.