Pożyczki na dowód - jak działają?

Dowód osobisty

Pożyczanie na dowód kojarzy się przede wszystkim z branżą pozabankową. Trudno się temu dziwić, bo w bankach oraz SKOK-ach otrzymanie pieniędzy bez zaświadczenia o zatrudnieniu albo chociażby wyciągu z konta bankowego jest bardzo mocno utrudnione. Bankowe pożyczki na dowód w praktyce nie istnieją, bo nawet przed wypłatą niewielkich kwot bank zwykle żąda potwierdzenia sytuacji finansowej klienta. Tak więc osoba zainteresowana pożyczką na dowód musi wybrać ofertę firm pozabankowych. Postanowiliśmy wyjaśnić, jak w praktyce wygląda wspomniana oferta.

Ratalne pożyczki na dowód również są dostępne…

Określenie „pożyczka na dowód” często jest używane w kontekście jednorazowych chwilówek. Chodzi o pożyczki z niewielką wartością i krótkim okresem spłaty (do 30 dni - 45 dni), które są zwracane jednorazowo. Takie pożyczki cechują się mniejszym ryzykiem, co w naturalny sposób skłania firmy pożyczkowe do częstszego stosowania opcji „na dowód”. Warto pamiętać, że po wprowadzeniu limitów kosztu pozaodsetkowego kredytów konsumenckich (w tym również pożyczek pozabankowych) pożyczanie pieniędzy na dowód stało się mniej powszechne. Firmy pozabankowe nie mogą proponować takiej opcji najbardziej ryzykownym klientom, ponieważ nie mają możliwości ustalenia odpowiednio wysokiego kosztu pozaodsetkowego. To ważna kwestia, gdyż oprocentowanie stanowi niewielką cześć wynagrodzenia dla firmy pożyczkowej. Większość zysku pożyczkodawcy wynika z zastosowania prowizji za zawarcie umowy.

Pomimo wspomnianych powyżej utrudnień, znalezienie pożyczek ratalnych na dowód nadal jest możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że takie pożyczki zwykle są przeznaczone dla bardziej wiarygodnych klientów. Niektóre firmy oferujące pożyczki pozabankowe (zarówno jednorazowe jak i ratalne) stosują zresztą specyficzny podział wnioskodawców. Mianowicie zastrzegają one, że w razie wątpliwości poproszą przyszłego klienta o odpowiednie dokumenty (np. zaświadczenie od pracodawcy). Większość klientów takich firm pożycza jednak pieniądze bez zaświadczeń.

Poza dowodem pożyczkodawca ma inne wymagania

Perspektywa pożyczania na dowód z całą pewnością jest korzystna. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie skraca czas pomiędzy podjęciem przez klienta decyzji o pożyczce i wypłatą środków. Klient firmy pożyczkowej nie musi bowiem prosić pracodawcy lub pracownika działu kadr o wydanie zaświadczenia potwierdzającego zatrudnienie oraz poziom wynagrodzenia. Dla wielu osób ważny jest również fakt, że dzięki pożyczce na dowód pracodawca nie dowie się o nowym długu pracownika.

Każda osoba zainteresowana pożyczką na dowód, powinna jednocześnie pamiętać, że firma oferująca taki produkt finansowy nie zrezygnuje z innych typowych wymagań. Na podstawie obserwacji rynku można wymienić kilka standardowych wymogów stawianych klientom firm pożyczkowych. Mianowicie osoba wnioskująca o gotówkę poza bankiem powinna:

Wymóg związany z polskim obywatelstwem i stałym adresem zamieszkania w naszym kraju może być uciążliwy dla cudzoziemców. Pożyczkodawcy tłumaczą swoje wymagania faktem, że wypłata pieniędzy obcokrajowcowi jest bardziej ryzykowna.