Pożyczki ratalne - czy warto je wybierać?

Pożyczka ratalna

Pożyczki ratalne były dostępne w Polsce już na samym początku funkcjonowania rodzimego rynku pozabankowego. Później nieco większą popularność zdobyły jednorazowe chwilówki z krótkim okresem spłaty. Obecnie możemy zaobserwować ponowny wzrost zainteresowania pożyczkami ratalnymi. Wynika to między innymi z faktu, że liczni pożyczkobiorcy wolą rozłożyć spłatę swojego zadłużenia na dłuższy okres niż 30 dni - 45 dni. Pożyczki ratalne mają również inne zalety, o których wspominamy w naszym artykule.

Ratę można dostosować do poziomu dochodów…

Osoby znające nieco rynek jednorazowych chwilówek doskonale wiedzą, że możliwość pożyczenia kwoty wynoszącej np. 1000 zł - 5000 zł na 30 dni - 45 dni nie zawsze wystarcza. Problem stanowią nie tylko większe potrzeby finansowe związane na przykład z remontem mieszkania lub zakupem samochodu. Wiele osób po prostu nie chce zwracać całej pożyczonej sumy już po 15 dniach, 30 dniach lub 45 dniach. W przypadku małej kwoty wynoszącej na przykład 500 zł, taki zwrot raczej nie stanowi kłopotu. Problemy pojawiają się, gdy trzeba jednorazowo zapłacić pożyczkodawcy na przykład 5000 zł.

W związku z powyższym, coraz więcej osób wybiera pozabankowe pożyczki ratalne. Część takich pożyczek daje bowiem możliwość rozłożenia spłaty długu na okres wynoszący nawet do 3 lat - 5 lat. Przy tak długim okresie spłaty, nawet pożyczenie 20 000 zł nie stanowi problemu. Przykładowa pożyczka ratalna o tej wartości i okresie spłaty wynoszącym 4 lata może mieć miesięczną płatność na poziomie 600 zł - 700 zł. Jest to kwota, która umożliwia bezpieczną spłatę zadłużenia. W tym kontekście warto przypomnieć, że wedle reguły stosowanej między innymi przez banki, wszystkie zobowiązania ratalne klienta nie powinny przekroczyć 40% - 50% jego miesięcznego dochodu netto („na rękę”).

Typowa pożyczka ratalna nie wymaga zabezpieczenia

Niektóre osoby mogą obawiać się, że pożyczka ratalna będzie wymagała jakiegoś zabezpieczenia (na przykład poręczenia, zastawu lub weksla). Warto zatem wyjaśnić, że zdecydowana większość firm pozabankowych nie wymaga żadnych zabezpieczeń. Dotyczy to również pożyczek ratalnych o wartości typowej dla kredytów gotówkowych (np. 20 000 zł na 3 lata). Co więcej, niektórzy pożyczkodawcy nie oczekują nawet zaświadczeń o dochodach i podobnych dokumentów. Drugą stroną medalu jest to, że osoba wnioskująca o pożyczkę ratalną powinna posiadać co najmniej średnią historię kredytową w BIK. Wyjątek dotyczy pożyczek dla zadłużonych, które jednak częściej są udzielane tylko z zabezpieczeniem.

Na raty najlepiej jest pożyczać w sprawdzonej firmie…

W ramach podsumowania warto nadmienić, że pożyczki ratalne czasem bywają też udzielane przez osoby prywatne. Takie prywatne pożyczki na raty stanowią jednak większe ryzyko niż ich odpowiedniki oferowane przez sprawdzone firmy pozabankowe. Chodzi nie tylko o wiarygodność wierzyciela. Warto przypomnieć, że wedle przepisów pożyczka ratalna na cele prywatne jest kredytem konsumenckim. Oznacza to dodatkową ochronę prawną dla dłużnika, zastosowanie limitu kosztów i możliwość odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni. W przypadku ratalnych pożyczek od osób prywatnych, nie mamy do czynienia z żadnym dodatkowym zabezpieczeniem pożyczkobiorcy przez obowiązujące przepisy.